Uwaga! Ta strona może używać plików cookies w celu przechowywania danych. Więcej informacji można znaleźć tutaj.
Biblioteka ZdunyBiblioteka ZdunyBiblioteka ZdunyBiblioteka ZdunyBiblioteka ZdunyBiblioteka ZdunyBiblioteka ZdunyBiblioteka ZdunyBiblioteka ZdunyBiblioteka ZdunyBiblioteka ZdunyBiblioteka ZdunyBiblioteka ZdunyBiblioteka ZdunyBiblioteka ZdunyBiblioteka ZdunyBiblioteka Zduny

Biblioteka Publiczna Gminy i Miasta Zduny

ul. Sienkiewicza 9, 63-760 Zduny tel.62 721 51 72 fax.62 722 08 97 biblioteka@zduny.pl

W wakacyjnej bibliotece świat poznali!

Dodano:⌚ 23.07.2019

Od 1 do 19 lipca w naszej bibliotece oraz filiach odbywały się zajęcia wakacyjne dla dzieci. Uczestnicy spotkań poznali różne kraje i języki, a także zwiedzili stolicę wielkopolski – Poznań.

 W Zdunach zajęcia odbywały się od 1 do 5 lipca 2019 roku, następnie w kolejnych tygodniach w Baszkowie i Konarzewie. Wakacyjne spotkania rozpoczęliśmy od „zwiedzenia” największego państwa na świecie – Rosji. Dzieci pokazały, gdzie leży oraz jakie kolory ma flaga Rosji, a także jakie są najsłynniejsze miejsca tj.: Plac Czerwony czy jezioro Bajkał. Następnie o zwyczajach oraz języku rosyjskim opowiedziała Zofia Markiewicz, która w 2017 roku wzięła udział w wyprawie na Syberię wraz z podróżnikiem, Romualdem Koperskim. Ostatnim elementem spotkania były zajęcia plastyczne, podczas których uczestnicy przyozdobili jajka Fabergé.

Kolejny dzień to dzień włoski. Nawiązując  do charakterystycznego kształtu półwyspu apenińskiego (kształt damskiego buta), zwrócono  uwagę na trzy morza otaczające Włochy, oraz na góry – od północy Alpy, oraz biegnące przez cały kraj Apeniny. Wskazano też  dwie włoskie wyspy Sardynię i Sycylię. Na przygotowanej prezentacji zobaczyli: Krzywą Wieżę, która  znajduje się w Pizie, miasto na wodzie - Wenecję, dwa niebezpieczne i największe wulkany, czyli Wezuwiusz pod Neapolem i Etna na Sycylii oraz wizytówkę Rzymu - ruiny Koloseum.  Każdy z uczestników wykonał pamiątkową pocztówkę z Włoch. Nie mogło obyć się bez nauki języka włoskiego. Lekcję  poprowadziła pochodząca z Włoch, Adriana Ostaszewska – filolog języka włoskiego. Na zakończenie wszyscy udali się do Restauracji PASJA, gdzie zjedli włoskie spaghetti.

 Dzień trzeci to odkrywanie Meksyku i języka hiszpańskiego. O zwyczajach panujących w tym kraju, o charakterystycznej dla Meksyku orkiestrze – mariachi, oraz o Majach i Aztekach, opowiedziała Danuta Rembak, która wraz z mężem i córką odwiedziła Meksyk w 2013 roku. Dzieci z prezentacji Pani Danuty dowiedziały się gdzie leży Meksyk i jak można się tam dostać. Kolejną atrakcją był wyjazd do Bistro café & tapas w Krotoszynie, którego szefem jest meksykanin, Carlos Contreras. Pan Carlos wraz z żoną, Agnieszką opowiedzieli o tym co się je w Meksyku oraz jakich przypraw używa się do przygotowania potraw. Po krótkiej rozmowie z dziećmi przyszedł czas na danie prosto z Meksyku! Wszyscy mogliśmy spróbować pysznej quesadillii! Wyjazd był także okazją do wykorzystania wcześniej poznanych hiszpańskich zwrotów.

Przedostatni dzień wakacji to okazja do „zwiedzenia” kraju Kwitnącej Wiśni, czyli Japonii. Dzieci już na początku spotkania pokazały gdzie leży Japonia, oraz jak wygląda jej flaga oraz jakie są narodowe sporty japońskie. Każdy wykonał pamiątkową flagę Japonii. Tego dnia także mieliśmy gości. Tym razem byli to zawodnicy karate z UKS Shodan. Artur, Wiktoria i Ksawery chętnie opowiedzieli o swojej pasji – karate, pokazali kilka chwytów, wytłumaczyli zasady walki oraz nauczyli dzieci kilku japońskich słów. Na zakończenie wszyscy wypili napar z zielonej herbaty i wykonali kolorowe prace zgodnie z zasadami origami.

Ostatni dzień wakacji w bibliotece to wyjazd do Poznania. W stolicy wielkopolski dowiedzieliśmy się jak powstał Poznań, skąd wzięły się pyszne rogale świętomarcińskie. Sami także je wypiekaliśmy podczas wizyty w Rogalowym Muzeum. Nie mogło także zabraknąć pokazu koziołków na poznańskim rynku oraz zwiedzania. Dzięki uważnemu rozwiązywaniu questu „Królewski Poznań” poznaliśmy historię tego pięknego miasta oraz przespacerowaliśmy się po Rynku i jego okolicy. Pełni pozytywnych wrażeń wróciliśmy do domu, gdzie zakończył się tydzień wakacyjnych zajęć.

 

Realizacja projektu „W wakacyjnej bibliotece świat poznaję” była możliwa dzięki dofinansowaniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Funduszu Promocji Kultury.

Wczytywanie obrazów...

Godziny otwarcia

poniedziałek - piątek: 10.00 - 18.00
soboty: 9:00 - 12:00 (w okresie nauki szkolnej)

Dziś jest: 19.04



20.04 - Międzynarodowy Dzień Wolnej Prasy
22.04 - Dzień Ziemi
23.04 - Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich
24.04 - Międzynarodowy Dzień Solidarności Młodzieży
25.04 - Dzień Służby Więziennej
26.04 - Dzień Drogowca i Transportowca

Tu jesteśmy!

Kliknij, aby przejsć do mapy

Mapa