Opowieści utkane z emocji.
Wczorajszy wieczór w bibliotecznej Facjatce to czas pełen wspomnień i poznawania historii Śląska. Bowiem o Śląsku, wydarzeniach wojennych i po wojennych opowiadała autorka, Sabina Waszut. Spotkanie odbyło się w ramach XXII Tygodnia Bibliotek, którego hasło brzmi "Biblioteka. Lubię tu być".
Sabiną Waszut, uznana pisarka powieści obyczajowych oraz historycznych, miłośniczka literatury. Wydarzenie zgromadziło licznych miłośników książek, którzy chcieli bliżej poznać autorkę, jej twórczość oraz inspiracje, które towarzyszyły jej podczas pisania. Rozmowę z autorką prowadziła dyrektor biblioteki, Joanna Lepczyńska. Sabina Waszut opowiadała jak powstawały jej powieści, jakie prawdziwe wydarzenia czy historie rodzinne, miały wpływ na opis historii. Podczas spotkania autorka podzieliła się opowieścią o swoich książkach, które są głęboko osadzone w kontekście wojny i jej skutków. Sabina Waszut przeczytała fragment swojej książki pt. "Ogrody na popiołach", powieści bardzo dramatycznej, która opowiada o losach kobiet, porusza temat przymusowej pracy oraz utraty tożsamości. Nie zabrakło pytań o najnowszą książkę pt. "Noc pachnie chlebem", której akcja toczy się we Włoszech, a głównym bohaterem powieści jest... chleb. "Noc pachnie chlebem" to romantyczna opowieść dwojga młodych ludzi, Ernesty i Francesca, którzy pochodzą z różnych klas społecznych jednak połączonych miłością. By dowiedzieć się jak te historie się kończą - zachęcamy do zapoznania się z książkami Sabiny Waszut dostępnymi w naszych bibliotekach.
Wieczór autorski był nie tylko okazją do poznania twórczości autorki, ale także do refleksji nad historią Śląska, która jest wciąż nieodkryta. Powieści Sabiny Waszut pomagają zrozumieć trudne czasy i pielęgnować pamięć o przeszłości. Na koniec spotkania uczestnicy mieli okazję podpisać swoje egzemplarze książek autorki.
Już dziś zapraszamy do Filii Bibliotecznej w Baszkowie na spotkanie z Katarzyną Janus - wtorek, 13 maja 2025 r. o godz. 19.00.




