Gala Wielkopolskiego Dnia Bibliotekarza i Bibliotek.
We wtorek, 6 maja, w TVP3 Poznań odbyła się Gala Wielkopolskiego Dnia Bibliotekarza i Bibliotek oraz druga edycja Literackiej Nagrody Wielkopolskich Czytelników. Wydarzenie zostało zorganizowane przez naszą bibliotekę we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego i TVP Poznań. Na zaproszenie Marszałka Województwa Wielkopolskiego, Marka Woźniaka, oraz Dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu, Małgorzaty Grupińskiej-Bis, w uroczystości wzięła udział dyrektor naszej biblioteki, Joanna Lepczyńska, autorki i autorzy książek oraz reprezentanci wydawnictw.To już w ten czwartek!
Z okazji Tygodnia Bibliotek 2025 obchodzonego pod hasłem „Biblioteka. Lubię tu być!”, serdecznie zapraszamy na spotkanie autorskie z Sabiną Waszut – znaną i cenioną pisarką, autorką m.in. powieści obyczajowych i historycznych. 📅 Data: 8 maja 2025 r.📍 Miejsce: Facjatka, II piętro🕒 Godzina: 18.00 To doskonała okazja, aby poznać kulisy pracy twórczej autorki, porozmawiać o jej książkach i zadać własne pytania.Biblioteka. Lubię tu być!
Z okazji Tygodnia Bibliotek 2025 obchodzonego pod hasłem „Biblioteka. Lubię tu być!”, serdecznie zapraszamy na spotkanie autorskie z Sabiną Waszut – znaną i cenioną pisarką, autorką m.in. powieści obyczajowych i historycznych. 📅 Data: 8 maja 2025 r.📍 Miejsce: Facjatka, II piętro🕒 Godzina: 18.00 To doskonała okazja, aby poznać kulisy pracy twórczej autorki, porozmawiać o jej książkach i zadać własne pytania.Tydzień Bibliotek 2025!
W dniach 8–15 maja zapraszamy do wspólnego świętowania corocznej ogólnopolskiej akcji „Tydzień Bibliotek”. Tegoroczne hasło brzmi: „Biblioteka. Lubię tu być!”, które doskonale oddaje atmosferę naszych bibliotek – miejsca, do którego chce się wracać. Przygotowaliśmy dla Was wiele ciekawych wydarzeń – szczegóły znajdziecie na plakacie poniżej.Godziny otwarcia biblioteki
Kolorowo, radośnie i bardzo kreatywnie!
Wczoraj w bibliotecznej Facjatce odbyły się kolejne zajęcia sensoryczne w ramach projektu pt. „BiblioMALUCH” dla dzieci od roku do 3 lat 🤍Podczas spotkania maluchy brały udział w twórczych aktywnościach rozwijających zmysły i sprawność manualną. Wykonywały różnorodne prace sensoryczne, które pozwalały im ćwiczyć dłonie oraz rozwijać koordynację ruchową i wyobraźnię. Było kolorowo, radośnie i bardzo kreatywnie!Dbamy o zdrowy kręgosłup!
Dziś, podczas "Spotkania (nie tylko) z pasjami" gościliśmy fizjoterapeutkę, mgr Annę Matylę-Matysiak, która poprowadziła ciekawe i praktyczne zajęcia dotyczące profilaktyki bólu kręgosłupa. Podczas prelekcji Uzestnicy dowiedzieli się, jak ważna jest codzienna troska o zdrowie oraz jak poprzez proste, codzienne nawyki możemy zadbać o swój układ ruchu. Pani Anna podkreśliła, jak istotne jest codzienne wykonywanie spacerów – minimum 30 minut dziennie, by pobudzić krążenie i odciążyć kręgosłup.Dzień Książki i Praw Autorskich
Dziś uczniowie klasy II b ze Szkoły Podstawowej w Zdunach wzięli udział w niezwykłym spotkaniu z książką, w ramach obchodzonego właśnie 23 kwietnia, Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich. Tematem przewodnim było wyzwanie związane z wiązaniem butów, a inspiracją do dyskusji i działań była książka „Rzepy” autorstwa Ewi Jerokosta. „Rzepy” to wyjątkowa książka, która wprowadza młodych czytelników w świat butów i sznurowadeł.Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich.
Co roku, 23 kwietnia, obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich – wyjątkowe święto literatury, autorów i czytelników na całym świecie. To nie tylko okazja do celebrowania radości z czytania, ale także moment refleksji nad rolą książek w naszym życiu oraz znaczeniem ochrony praw twórców. Data ta nie jest przypadkowa – to dzień symboliczny w historii literatury.Święta tuż, tuż.
Z dedykacją dla Państwa - miłośników słowa pisanego, przyjaciół naszych bibliotek oraz korzystających z naszych usług. Niech książki będą dla Was nie tylko źródłem wiedzy, ale także przyjaciółmi, którzy towarzyszą w każdej chwili życia.Godziny funkcjonowania bibliotek w okresie świątecznym.
Szanowni Czytalnicy, Użytkownicy i Przyjaciele naszych bibliotek, informujemy, że w związku ze zbliżającymi się Świętami Wielkanocnymi, godziny otwarcia naszych placówek ulegną zmianie.Poznań zwiedzili i do domu wrócili.
8 kwietnia 2025 roku grupa 25 osób z Gminy Zduny wzięła udział w pełnej wrażeń wycieczce do Poznania. Naszą przygodę rozpoczęliśmy od spaceru po malowniczym Starym Mieście, gdzie podziwialiśmy zabytkową architekturę i poczuliśmy klimat dawnego Poznania. Kolejnym punktem programu było zwiedzanie Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918 - 1919, w którym uczestnicy mieli okazję zgłębić historię jednego z najważniejszych zrywów niepodległościowych w Polsce.Poezja na każdą porę.
Wczoraj, w bibliotecznej Facjatce odbył się wieczór poetycki z udziałem Edyty Kulczak, utalentowanej poetki, której wiersze poruszają najgłębsze zakamarki ludzkiej duszy. Rozmowę z poetką prowadził Janusz Urbaniak, który rozpoczął spotkanie od przedstawienia krótkiego życiorysu poetki. Edyta Kulczak odpowiadała na pytania Pana Urbaniaka w ciekawy oraz zabawny sposób.Poezja wśród półek już w czwartek!
Serdecznie zapraszamy na wyjątkowy wieczór poetycki, który odbędzie się 10 kwietnia 2025 roku. Gościem spotkania będzie uznana poetka, Edyta Kulczak, która podzieli się swoją pasją do poezji oraz opowie o jej magii i tajemnicach ✨ Wieczór będzie okazją do zgłębienia świata słów, ich znaczeń i emocji, które towarzyszą twórczości literackiej.Wielkanoc tuż, tuż.
Każdy z nas czuje już nadchodzącą wiosnę, a wraz z nią Święta Wielkanocne. Spotkanie w bibliotece z podopiecznymi Domu Pomocy Społecznej w Zdunach było okazją do poznania oraz utrwalenia tradycji i symboli związanych z obchodami Zmartwychwstania Pańskiego. Chłopcy wysłuchali opowiadania z popularnego czasopisma dla dzieci pt.: „Świerszyk”, które zainspirowało ich do wykonania kilku prac plastycznych oraz dekoracji świątecznych.Tradycje i zwyczaje Wielkanocne.
Nadchodzączy czas to doskonały okres na przybliżenie dzieciom tradycji Świąt Wielkanocnych. Dziś, w bibliotece, odbyło się spotkanie z przedszkolakami z grupy Wiewiórek z Publicznego Przedszkola w Zdunach. Celem spotkania było zapoznanie dzieci z tradycjami i zwyczajami związanymi ze Świętami Wielkanocnymi, a także przypomnienie o wizycie zajączka wielkanocnego. Podczas zajęć, przedszkolaki wysłuchały wiersza Małgorzaty Strzałkowskiej pt.Mała Książka - Wielki Człowiek!
Nasza biblioteka wraz z filiami zaprasza rodziców z dziećmi w wieku od 3 do 6 lat po odbiór bezpłatnej „Wyprawki Czytelniczej” w ramach projektu „Mała książka – wielki człowiek”! Badania wykazują, że dzieci wychowywane pośród książek są bardziej pewne siebie, mają większy niż rówieśnicy zasób słownictwa i dobrze rozwiniętą wyobraźnię.Wieczór poetycki z Edytą Kulczak
Serdecznie zapraszamy na wyjątkowy wieczór poetycki, który odbędzie się 10 kwietnia 2025 roku. Gościem spotkania będzie uznana poetka, Edyta Kulczak, która podzieli się swoją pasją do poezji oraz opowie o jej magii i tajemnicach ✨ Wieczór będzie okazją do zgłębienia świata słów, ich znaczeń i emocji, które towarzyszą twórczości literackiej.U Krota i Syna
Czwartkowe spotkania Klubu Miłośników Biblioteki w Filii Bibliotecznej w Baszkowie stały się już tradycją. Wczoraj Uczestnicy tych spotkań postanowili opuścić mury biblioteki i udać się z wizytą do Muzeum Regionalnego im. Hieronima Ławniczaka w Krotoszynie. Chociaż w Krotoszynie bywamy często, to jednak większość osób w krotoszyńskim muzeum była pierwszy raz. Przechadzając się kolejno muzealnymi salami, mogli oni poznać dzieje Krotoszyna, a także zobaczyć zgromadzone tam pamiątki.Czas na BiblioMALUCHA!
Czwartkowe popołudnia to czas kiedy do bibliotecznej Facjatki przybywają najmłodsi Czytelnicy z opiekunami. Wczorajsze spotkanie zostało przygotowane tak, aby dzieci mogły poćwiczyć najbardziej pierwotny system zmysłowy, jakim jest dotyk. Propozycje zabaw miały na celu różnicowanie, odbiór różnych faktur oraz świadomości przez dzieci własnych części ciała jakie są dotykane w danym momencie.Międzynarodowy Dzień Teatru.
Dziś obchodziliśmy Dzień Teatru, który ustanowiony został w 1961 roku, na pamiątkę otwarcie Teatru Narodów w Paryżu 27 marca 1957 roku. Z tej okazji odbyło się "Spotkanie (nie tylko) z pasjami...", podczas którego Uczestnicy odgrywali role z wylosowanych przez siebie historii. To była prawdziwa okazja do pobudzenia kreatywności i umiejętności aktorskich w nietypowej formie, łączącej teatr z osobistymi pasjami uczestników .Wiosna, wiosna! Ah to ty!
Dziś, w grupie Gwiazdeczek z Niepublicznego Przedszkola Parafialnego w Zdunach tematem zajęć były motyle. Nasza książkowa bohaterka, mała Poczwarka, wyrusza w podróż. To ekscytująca przygoda, a czasem i niebezpieczna, ale dzięki niej Poczwarka odkryje nieznany dotąd świat i emocje. Podczss swojej podróży nauczy się, jak pokonać strach i zwątpienie. Co czeka Poczwarkę na końcu tej niezwykłej podróży.Kręta droga do sukcesu.
Wczorajsze, wieczorne spotkanie było okazją do poznania Pani Agaty Suligi, właścicielki Manufaktury Kosmetycznej "Opcja Natura" z Krotoszyna. Pani Agata podzieliła się z nami inspirującą historią powstania firmy, opowiadając, jak pasja do natury i jej wcześniejsze doświadczenia życiowe doprowadziły ją do stworzenia wyjątkowego przedsięwzięcia. Pani Agata, jako była harcerka, zwróciła uwagę na to, jak wartości, które przyswoiła w harcerstwie, pomogły jej w budowaniu własnego biznesu.W poszukiwaniu wiosny…
W piątek, 14 marca, dzieci z grupy Lisków z Publicznego Przedszkola w Zdunach przeżyły prawdziwą przygodę odkrywając magiczny świat wiosny! Wszystko zaczęło się od książeczki o Kici Koci, w której nasza mała bohaterka wybiera się do parku z mamą i przyjaciółmi, by odkrywać pierwsze oznaki nadchodzącej wiosny. Przedszkolaki z zapartym tchem śledziły, jak Kicia Kocia poznaje zmieniający się świat przyrody – od kwitnących kwiatów po radosne powroty zwierząt.Mamy to!
Po raz kolejny nasza biblioteka otrzymała dofinansowanie w ramach programu "Partnerstwo dla książki" Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Pozwoli nam to zorganizować atrakcyjne zajęcia wakacyjne dla dzieci w wieku 7-10 lat. Celem tych zajęć jest rozwijanie zainteresowań czytelniczych oraz kreatywności najmłodszych mieszkańców gminy. Podczas wakacji zorganizujemy warsztaty, które łączą zabawę z nauką.Trudna sztuka wiązania butów.
Dziś uczniowie klasy II c ze Szkoły Podstawowej w Zdunach wzięli udział w niezwykłym spotkaniu. Tematem przewodnim było wyzwanie związane z wiązaniem butów, a inspiracją do dyskusji i działań była książka „Rzepy” autorstwa Ewi Jerokosta. „Rzepy” to wyjątkowa książka, która wprowadza młodych czytelników w świat butów i sznurowadeł.Kodowanie w bibliotece!
Dziś gościliśmy uczniów klas I-III Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Baszkowie. Dzieci miały okazję zwiedzić Zdunowską bibliotekę, poznać zasady jej funkcjonowania oraz zapoznać się z dostępnym księgozbiorem. Największą radość sprawiły jednak zajęcia z kodowania i nowych technologii. Uczniowie poznali tajniki kodowania za pomocą kubeczków oraz specjalnych puzzli i Ozobotów.Naturalnie!
Serdecznie zapraszamy na spotkanie, które odbędzie się 20 marca 2025 roku o godzinie 18:00. Gościem biblioteki będzie Agata Suliga, właścicielka manufaktury kosmetyków “Opcja Natura” z Krotoszyna. To doskonała okazja, by poznać kulisy działalności sklepu "Opcja Natura", porozmawiać o pasji do naturalnych produktów, a także dowiedzieć się więcej o filozofii firmy.Dzień Kobiet w bibliotece!
W piątek z okazji nadchodzącego Dnia Kobiet ✨🎀 odbyły się wyjątkowe warsztaty tworzenia świec sojowych. W kameralnej atmosferze, pełnej inspiracji i kreatywności, każdy mógł spróbować swoich sił w tworzeniu naturalnych, pachnących świec, które doskonale oddają ducha tego wyjątkowego dnia. To był czas nie tylko na rozwijanie swoich umiejętności manualnych, ale także na relaks, rozmowy i dzielenie się pozytywną energią.Z okazji Dnia Kobiet..
O Dniu Kobiet.
Dziś, z okazji nadchodzącego Dnia Kobiet, na kolejnym "Spotkaniu (nie tylko) z pajsami" świętowaliśmy w wyjątkowy sposób! 🎉 Zamiast tradycyjnych życzeń, postanowiliśmy uczcić to święto w gronie pełnym energii i śmiechu, organizując specjalny quiz, w którym poznawaliśmy sylwetki słynnych kobiet – od ikon kultury po kobiety, które zmieniły historię.Wycieczka do Poznania!
Zapraszamy na niezapomnianą podróż do serca Wielkopolski! 🌟 📍 Główne atrakcje: Stary Rynek – serce Poznania, pełne historii, kolorowych kamienic i wyjątkowego klimatu! 🏛️ Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918 - 1919 – zanurzymy się w historię ważnego momentu dla Naszej Ojczyzny! 🇵🇱 Poznańskie Muzeum Pyry – bo ziemniak to prawdziwa gwiazda w Poznaniu.Godziny, minuty, sekundy…
Podczas dzisiejszego spotkania z klasą III C ze Szkoły Podstawowej w Zdunach sprawdzaliśmy, jak nam mija czas, a pomocna przy tym była powieść pt. „Biały jak śnieg i czarny jak węgiel” autorstwa Hilli Rand. Książka z pewnością dostarczyła wielu emocji i radości dzieciom. Amadeusz i Ludwik – dwa wspaniale koty, pilnując domu, mają bardzo ciekawe zadanie – a do tego pełno śmiesznych sytuacji związanych z upływającym czasem.Czuje miętę... do chemii!
Wczoraj odbyło się niezwykle inspirujące spotkanie z Magdaleną Roszak, młodą i zdolną edukatorką, która ma na swoim koncie wiele sukcesów w dziedzinie odkrywania i nauczania chemii. Spotkanie zgromadziło zarówno uczniów, jak i ich rodziców i dziadków a atmosfera była pełna entuzjazmu i ciekawości. Magdalena rozpoczęła swoje wystąpienie od swojego dzieciństwa.W walce o Niepodległość
Podczas wczorajszego wieczoru gościem Filii Bibliotecznej w Baszkowie był historyk, dyrektor Muzeum Regionalnego im. H. Ławniczaka w Krotoszynie, Pan Piotr Mikołajczyk. Tematem spotkania było Powstanie Wielkopolskie, które miało miejsce w latach 1918-1919. Było ono kluczowym wydarzeniem w historii Polski, mającym na celu wyzwolenie Wielkopolski spod niemieckiej dominacji. Podczas spotkania Piotr Mikołajczyk przedstawił badania dotyczące Powstania Wielkopolskiego na Ziemii Krotoszyńskiej.Kobiecy Piątek w Bibliotece!
Z okazji Dnia Kobiet zapraszamy na wyjątkowe warsztaty, które odbędą się 7 marca 2025 r.! 🌸 To idealna okazja, by poczuć się wyjątkowo, naładować energią i porozmawiać w gronie niesamowitych kobiet wśród regałów pełnych książek. Podczas Kobiecego Piątku nauczysz się, jak tworzyć swoje własne, unikalne świece sojowe – naturalne, ekologiczne i pełne pozytywnej energii.Przypominamy!
w czwartek, 27 lutego 2025 roku, zapraszamy na kolejne spotkanie w ramach cyklu "Młodzi, zdolni i...ze Zdun"! Naszym gościem będzie Magdalena Roszak, nauczycielka chemii oraz twórczyni projektu Chembox. Opowie o swojej pasji do chemii, inspiracjach, które doprowadziły ją do stworzenia warsztatów dla dzieci, a także podzieli się swoimi doświadczeniami zawodowymi i osobistymi.Pradawne jaszczury!
Dziś z okazji zbliżającego się Dnia Dinozaura dzieci z grupy Wiewiórek z Publicznego Przedszkola w Zdunach wysłuchały książeczki pt.; „Paplozaur”. Mały bohater, przedszkolak, uwielbia mówić - buzia mu się po prostu nie zamyka. Wciąż gada i gada, i nawet najlepszemu kumplowi nie daje dojść do głosu. A szkoda... Bo gdy się tak ciągle papla i nie słucha nikogo i niczego, to można wpaść w tarapaty.Czas na rytmikę!
Wczoraj odbyły się zajęcia w ramach projektu "BiblioMALUCH", na których gościliśmy mgr Romanę Jackowską, nauczycielkę przedszkola, arteteraupeutką . Zajęcia muzyczno - logorytmiczne łączą terapię i rytmikę wykorzystując naturalną potrzebę ruchu u małych dzieci. Umożliwiają aktywowanie sfery słuchowej i ruchowej uczestników. Wykorzystywane elementy motoryki dużej i małej, rozwijają ogólną sprawność dziecka, jego koordynację, równowagę, świadomość ciała oraz szybkość i zdolność reakcji przy zmianach kierunku ruchu, a na poziomie praksji, prawidłową pracę ręki, koordynację ręka-oko i ruchy precyzyjne.Spotkanie (nie tylko) z pasjami...
W ramach cyklu "Spotkania (nie tylko) z pasjami..." zaprosiliśmy wyjątkowych aktorów – dzieci z Niepublicznego Przedszkola Parafialnego ze Zdun, które wystąpiły w programie przygotowanym na Dzień Babci i Dzień Dziadka. Występ pełen wierszy i piosenek oraz żywiołowych tańców wzruszył i rozgrzał serca zebranych Seniorów. Na koniec odbyła się wspólna zabawa taneczna, która dodała wyjątkowej atmosfery i sprawiła, że to spotkanie na długo pozostanie w pamięci wszystkich uczestników.Nagrody Empiku 2024!
Wczoraj, 18 lutego 2025 roku, odbyła się gala, podczas której wręczono nagrody w plebiscycie Empik Bestsellerów 2024. Wieczór pełen emocji i literackich triumfów ukazał, jakie książki podbiły serca czytelników i ekspertów. Oto zwycięzcy w poszczególnych kategoriach: Literatura piękna: „Zapomniane niedziele” autorstwa Valérie Perrin, w tłumaczeniu Joanny Prądzyńskiej (Wydawnictwo Albatros).Młoda, zdolna i... ze Zdun!
Już za tydzień, w czwartek, 27 lutego 2025 roku, zapraszamy na kolejne spotkanie w ramach cyklu "Młodzi, zdolni i...ze Zdun"! Naszym gościem będzie Magdalena Roszak, nauczycielka chemii oraz twórczyni projektu Chembox. Opowie o swojej pasji do chemii, inspiracjach, które doprowadziły ją do stworzenia warsztatów dla dzieci, a także podzieli się swoimi doświadczeniami zawodowymi i osobistymi.Kocha, lubi, szanuje...
W piątek, 14 lutego 2025 roku, z okazji Walentynek, odbyło się spotkanie z grupą przedszkolaków z Publicznego Przedszkola w Zdunach. Tematem spotkania była życzliwość i serdeczność, a dzieci miały okazję poznać wartościowe przesłanie związane z tymi emocjami. Uczestnicy spotkania wysłuchali opowiadania z serii książek „Co robi Frania?”, w którym główna bohaterka, Frania, przeżywa przygodę z ostatnią drożdżową bułeczką z kruszonką.Biblioteki dla klimatu.
„Plakatuj dla klimatu” - nasza Biblioteka bierze udział w akcji zainicjowanej przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, która odbywa się w ramach projektu Biblioteki dla klimatu Organizatorem tej akcji jest Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego (Fundacja FRSI ). W przestrzeni biblioteki w Zdunach pojawiły się plakaty autorstwa polskich ilustratorek i ilustratorów: Emilii Skwarskiej, Niny Iżyckiej, Adeli Madej, Moniki Proniewskiej z Hekla Studio, Justyny Frąckiewicz, Jakuba Zasady oraz duetu Ola Andrzejwska i Megi Malinowska.O pradawnych jaszczurach!
Dziś podczas zajęć z podopiecznymi z Domu Pomocy Społecznej w Zdunach przenieśliśmy się wyobraźnią do czasów jurajskich, aby lepiej poznać życie dinozaurów. Każdy z uczestników wyruszył w podróż do jurajskiego parku, w którym wśród mchu i paproci odkrywał różne gatunki wielkich jaszczurów. Dowiedzieliśmy się, kiedy i gdzie żyły dinozaury oraz przyczyny ich wymarcia.Święty Walenty
Dziś, w atmosferze nadchodzących Walentynek odbyło się "Spotkanie (nie tylko) z pasjami". Tym razem gościliśmy Panią Renatę Drygas z Powiatowej Stacji Sanitarno -Epidemiologicznej w Krotoszynie. Nasza rozmowa poświęcona była sercu. Pani Renata podzieliła się z nami cennymi wskazówkami na temat tego, jak dbać o serce, co wpływa na jego kondycję, a co szkodzi. Było to nie tylko pouczające, ale i inspirujące spotkanie, pełne wartościowej wiedzy na temat zdrowego stylu życia, szczególnie w kontekście zbliżających się Walentynek.Aktywne ferie w Zdunach, Baszkowie i Konarzewie!
Biblioteka Publiczna Gminy i Miasta Zduny wraz z filiami w Baszkowie i Konarzewie zorganizowała zajęcia dla dzieci podczas zimowych ferii. Nie zabrakło zabaw oraz spotkań z interesującymi osobami i... ciekawymi książkami. W Zdunach zajęcia odbywały się w drugim tygodniu oferii i przeznaczone były dla dzieci w wieku od 7 do 12 lat. W sumie wzięło w nich udział 14 uczestników, którzy przez pięć dni przeżyli prawdziwą przygodę, zdobywając wiedzę o przyrodzie, zdrowiu, bezpieczeństwie i pasjach, a także rozwijając swoje umiejętności manualne i społeczne.Kreatywne ferie w Baszkowie!
Nie tylko w Zdunach odbywają się zajęcia w ramach ferii zimowych. Dzieci od 6 do 8 lat biorą udział również w spotkaniach w Filii Bibliotecznej w Baszkowie. Spotkania prowadzone są w oparciu o zasady i metodykę pedagogiki zabawy. Każdego dnia dzieci wyruszały w podróż; miedzy innymi była tourne po studiach filmowych Hollywoodu, rejs statkiem czy wyprawa do baśniowej krainy zwanej Ćwierćland.Dzień pełen atrakcji!
Dziś było naprawdę wyjątkowo! Nasze ferie rozpoczęły się od wizyty pracowników Polskich Kolei Państwowych oraz Straży Kolejowej, którzy opowiedzieli o swojej pracy, oraz na co warto zwracać uwagę podczas podróży pociągiem. Spotkanie było doskonałą okazją, aby dowiedzieć się, jak wygląda praca osób odpowiedzialnych za nasze bezpieczeństwo podczas podróży.Mała Książka - Wielki Człowiek!
Nasza biblioteka wraz z filiami zaprasza rodziców z dziećmi w wieku od 3 do 6 lat po odbiór bezpłatnej „Wyprawki Czytelniczej” w ramach projektu „Mała książka – wielki człowiek”! Badania wykazują, że dzieci wychowywane pośród książek są bardziej pewne siebie, mają większy niż rówieśnicy zasób słownictwa i dobrze rozwiniętą wyobraźnię.Pierwszy dzień zajęć w ramach zimowych ferii dla dzieci za nami!
Dzisiejszy poranek rozpoczęliśmy od spotkania z Panem Przemysławem Menderą z Nadleśnictwa w Krotoszynie, który podzielił się z nami fascynującymi ciekawostkami o lasach w naszej okolicy. 🌳🌍 Kolejnym etapem spotkania były warsztaty. Dzieci pobudziły swoją wyobraźnię i kreatywność by stworzyć "leśny mech" w słoikach. 🪴 Na zakończenie, spędziliśmy czas kodując i świetnie się bawiąc! 🖥️🎉Już jutro kolejne spotkanie!Spotkanie z historią w bibliotecznej Facjatce.
Wczorajszy wieczór w bibliotece poświęcony był tematyce milenium koronacji królów Polski. O blaskach i cieniach korony, rządach pierwszych królów Polski opowiedział pasjonat historii, nauczyciel, dyrektor Muzeum Regionalnego im. H. Ławniczaka w Krotoszynie, Pan Piotr Mikołajczyk. Atmosfera była niezwykle inspirująca, a uczestnicy z niecierpliwością czekali na prezentację.Spotkanie z Kubusiem Puchatkiem w bibliotece!
Dziś swojego ulubionego książkowego przyjaciela odwiedziły dzieci z Niepublicznego Przedszkola Parafialnego w Zdunach. Książeczki o Kubusiu Puchatku to świetna okazja do promowania czytelnictwa wśród najmłodszych. Z tej okazji przedszkolaki wysłuchały opowiadania pt.: „Wybryki przyjaźni”, poznając tym samym wszystkich mieszkańców Stumilowego Lasu. Podczas wspólnej zabawy ćwiczyliśmy grafomotorykę dłoni oraz wykonaliśmy prace plastyczne.Zapraszamy na kolejne spotkanie!
Prelekcję pt. „Blaski i cienie korony - rządy pierwszych królów Polski." poprowadzi Piotr Mikołajczyk, dyrektor Muzeum Regionalnego im. H. Ławczniczaka w Krotoszynie. To doskonała okazja, by zgłębić historię początków polskiego państwa oraz poznać mniej znane aspekty rządów naszych pierwszych władców. Dołączcie do nas na interesującą podróż w przeszłość i inspirującą dyskusję.Urodziny Kubusia Puchatka!
Dziś, nasza koleżanka, Ewelina Zielińska odwiedziła dzieci w Przedszkolu Publicznym „Słoneczko” w Krotoszynie z okazji 103. urodzin Kubusia Puchatka. Nie od dziś wiadomo, że Miś o małym rozumku jest ulubionym bohaterem bajek dla tych dużych i tych małych. Myśli, które wypowiada Kubuś oraz jego przyjaciele są zabawne, jak i zaskakująco przenikliwe i uniwersalne.Czas na jasełka!
Dziś odbyło się pierwsze w tym roku "Spotkanie (nie tylko) z pasjami", które przyniosło mnóstwo wzruszeń i radości! Gościliśmy grupę pszczółek z Przedszkola Publicznego w Zdunach, które zaprezentowały jasełka. Dzieci przygotowały niezwykle urokliwe i pełne ciepła przedstawienie, które wzbudziło ogromne emocje wśród seniorów. Był to moment, który połączył pokolenia, a atmosfera pełna uśmiechu i radości na długo pozostanie w naszych sercach Po przedstawieniu mieliśmy okazję, by przy kawie porozmawiać o noworocznych postanowieniach, dzielić się refleksjami na temat minionego roku oraz rozmawiać o planach i nadziejach na nadchodzący czas.To już 40. lat!
Wczorajszego wieczoru biblioteczna Facjatka była tłem dla wyjątkowego jubileuszu, 40. lecia pracy dyrygenta Pani Bogusławy Dengusiak w Chórze "Harmonia". Po prezentacji multimedialnej, która przybliżyła gościom lata pracy Pani Bogusławy odbył się krótki benefis. W trakcie benefisu nie zabrakło wzruszających momentów. Goście składali podziękowania, dzielili się wspomnieniami oraz anegdotami związanymi z działalnością Koła Śpiewaczego "Harmonia".Spotkanie z historią już niedługo!
Prelekcję pt. „Blaski i cienie korony - rządy pierwszych królów Polski." poprowadzi Piotr Mikołajczyk, dyrektor Muzeum Regionalnego im. H. Ławczniczaka w Krotoszynie. To doskonała okazja, by zgłębić historię początków polskiego państwa oraz poznać mniej znane aspekty rządów naszych pierwszych władców. Dołączcie do nas na interesującą podróż w przeszłość i inspirującą dyskusję.Zakonnice odchodzą po cichu...
W dzisiejszy poranek odbyło się pierwsze w tym roku, spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, na którym Uczestnicy omawiali książkę „Zakonnice odchodzą po cichu” autorstwa Marty Abramowicz. Książka opowiada poruszającą historię siostry Joanny, która łamie zakonne reguły, by potajemnie spotkać się z siostrą Magdaleną w zakrystii. To opowieść o życiu w klasztorze, w którym nie wszystko jest tak proste, jak mogłoby się wydawać z zewnątrz.Joga dla każdego!
Serdecznie zapraszamy do zapisywania się na zajęcia z jogi! Więcej informacji poniżej:Przytulanie to ważna sprawa.
Podczas dzisiejszego spotkania w ramach projektu „Nasza Mała Biblioteka” uczniowie klasy II b ze Szkoły Podstawowej w Zdunach wysłuchali opowiadania Przemysława Wechterowiczna pt: „Proszę mnie przytulić”. Dowiedzieliśmy się wspólnie, jaki jest najlepszy sposób na udany dzień. Pewnego dnia Tata Niedźwiedź zdradził w sekrecie Niedźwiadkowi, że wystarczy się mocno do kogoś przytulić, a świat stanie się piękniejszy.Wczytywanie obrazów...
Godziny otwarcia
poniedziałek - piątek: 10.00 - 18.00
soboty: 9:00 - 12:00 (w okresie nauki szkolnej)
Dziś jest: 09.05
Dzień Unii Europejskiej12.05 - Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek i Położnych
14.05 - Dzień Farmaceuty
15.05 - Święto Polskiej Muzyki i Plastyki
16.05 - Święto Straży Granicznej
17.05 - Światowy Dzień Telekomunikacji
18.05 - Międzynarodowy Dzień Muzeów