Uwaga! Ta strona może używać plików cookies w celu przechowywania danych. Więcej informacji można znaleźć tutaj.
Biblioteka ZdunyBiblioteka ZdunyBiblioteka ZdunyBiblioteka ZdunyBiblioteka ZdunyBiblioteka ZdunyBiblioteka ZdunyBiblioteka ZdunyBiblioteka ZdunyBiblioteka ZdunyBiblioteka ZdunyBiblioteka ZdunyBiblioteka ZdunyBiblioteka ZdunyBiblioteka ZdunyBiblioteka ZdunyBiblioteka Zduny

Biblioteka Publiczna Gminy i Miasta Zduny

ul. Sienkiewicza 9, 63-760 Zduny tel.62 721 51 72 fax.62 722 08 97 biblioteka@zduny.pl

Gala Wielkopolskiego Dnia Bibliotekarza i Bibliotek.

Dodano:⌚ 07.05.2025
We wtorek, 6 maja, w TVP3 Poznań odbyła się Gala Wielkopolskiego Dnia Bibliotekarza i Bibliotek oraz druga edycja Literackiej Nagrody Wielkopolskich Czytelników. Wydarzenie zostało zorganizowane przez naszą bibliotekę we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego i TVP Poznań. 
 Na zaproszenie Marszałka Województwa Wielkopolskiego, Marka Woźniaka, oraz Dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu, Małgorzaty Grupińskiej-Bis, w uroczystości wzięła udział dyrektor naszej biblioteki, Joanna Lepczyńska, autorki i autorzy książek oraz reprezentanci wydawnictw.
Wśród gości obecnych na gali znaleźli się m.in.: Pan Maciej Wróbel – Wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Pan dr Tomasz Makowski – Dyrektor Biblioteki Narodowej. 
Jednym z najważniejszych momentów wydarzenia było uhonorowanie bibliotekarek, bibliotekarzy oraz instytucji, które w szczególny sposób wyróżniły się swoją aktywnością w różnych obszarach promocji literatury i życia kulturalnego w Wielkopolsce.
Literacka Nagroda Wielkopolskich Czytelników trafiła do najchętniej czytanych oraz najbardziej wartościowych książek wydanych w 2024 roku. 
W kategorii „Literatura dla dzieci i młodzieży” nominowane zostały książki:
Cezary Harasimowicz, "Chłopiec z lasu", Wydawnictwo Agora dla dzieci; Boguś Janiszewski / Max Skorwider, Agnieszka Jankowiak-Maik, "Skąd się wzięła Polska", Wydawnictwo Agora dla dzieci, Emilia Kiereś - autorka, tłumaczka,"Cacko", Wydawnictwo Bis, Adam Mirek, "Glutologia", Wydawnictwo ZNAK EMOTIKON
👉 Judyta Nadziejko-Walter, Gonito po Poznaniu z Rogalowym Mistrzem, Wydawnictwo Rogalowe Muzeum Poznania
W tej kategorii zwyciężył: Cezary Harasimowicz, Chłopiec z lasu, Wydawnictwo Agora dla dzieci.
Laudację wygłosili członkowie Jury Literackiej Nagrody Wielkopolskich Czytelników: Jolanta Maćkowiak-Piasecka oraz prof. Marcin Telicki:
✍️ „(…) Mimo realistycznej, współczesnej problematyki powieść przeniknięta jest baśniowością. Wybór tej konwencji przedstawienia nie jest jednak efektem bezrefleksyjnego utożsamienia literatury dla dzieci z krainą cudów ani tym bardziej potrzeby łagodzenia grozy rzeczywistości. Heterogeniczna baśniowość, łącząca tradycję ludową z popularną, jest sygnaturą niepowtarzalnej perspektywy neuroatypowej bohaterki. Postrzegając świat jako pełen rzeczy, zdarzeń i znaczeń niezrozumiałych, a przez to budzących lęk i poczucie alienacji, szuka ona sprzymierzeńców wśród tego, co oswojone – zabawek, natury”.
W kategorii „Literatura dla dorosłych” nominowane zostały książki: Zagubiony w Karkonoszach - Sławek Gortych, "Schronisko, które spowija mrok", Wydawnictwo Dolnośląskie, Magdalena Grzebałkowska, "Dezorientacje: Biografia Marii Konopnickiej", Wydawnictwo ZnaJul Łyskawa, "Prawdziwa historia Jeffreya Watersa i jego ojców", Wydawnictwo Czarne, Jakub Małecki, "Korowód", Wydawnictwo Sine Qua Non, Dorota Masłowska, "Magiczna rana", Wydawnictwo Karakter
W tej kategorii zwyciężyła: Magdalena Grzebałkowska, "Dezorientacje: Biografia Marii Konopnickiej", Wydawnictwo Znak.
Laudację wygłosili członkowie Jury: Małgorzata Grupińska-Bis oraz Jarosław Balcar:
✍️ „(…) Wydawałoby się, że autorskie zamierzenie jest karkołomne: pokazać podszewkę tego, co znane, odkryć szwy, skroić nowy sposób widzenia. A równocześnie: pozostać wśród strojów wielokrotnie noszonych, przyglądać się przemianom mód, dowartościować to, co podobało się dawniej. Odzieżowe metafory pojawiają się celowo, gdyż na różne sposoby - nie zawsze afirmatywnie i stereotypowo - odnoszą się do bohaterki nagrodzonej książki. Uczyliśmy się o niej, recytowaliśmy jej wiersze, a jednak nie stała się dla większości z nas inspiracją. Na wiele lat zaszufladkowano ją w kategoriach „pozytywistka”, „autorka patriotyczno-narodowa”, „autorka twórczości dziecięcej”. Trzeba było poczekać na monografię Magdaleny Grzebałkowskiej - pół tysiąca stron wartko płynącej opowieści biograficznej doskonale osadzonej w faktografii - by pokazać, że powyższe etykiety są tylko częścią obrazu. Pozostałą część stanowią związki uczuciowe, podróże, niezrozumienie przez środowisko pisarskie oraz wiele drobnych, opisanych z czułością faktów składających się na życie codzienne”.
 
Kolejną częścią wieczoru było wręczenie nagród finansowych dla bibliotek z Wielkopolski, przy których działają kluby czytelnicze nominujące książki do tegorocznej edycji nagrody. Z przyejmnoscią informujemy, iż nasza biblioteka otrzymała nagrodę w wysokości 3 tys. zł, z przeznaczeniem na zakup nowości wydawniczych.
Wczytywanie obrazów...

Godziny otwarcia

poniedziałek - piątek: 10.00 - 18.00
soboty: 9:00 - 12:00 (w okresie nauki szkolnej)

Dziś jest: 08.05

Dzień Bibliotekarzy i Bibliotek

09.05 - Dzień Unii Europejskiej
12.05 - Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek i Położnych
14.05 - Dzień Farmaceuty
15.05 - Święto Polskiej Muzyki i Plastyki
16.05 - Święto Straży Granicznej
17.05 - Światowy Dzień Telekomunikacji

Tu jesteśmy!

Kliknij, aby przejsć do mapy

Mapa