Czytam sobie

Dodano:⌚ 04.11.2013

O Akcji „Czytam sobie”

W sytuacji, gdy ponad 60% Polaków nie czyta książek, szczególnie ważne jest pokazanie rodzicom i dzieciom, jak wiele radości i satysfakcji daje młodym ludziom czytanie

książek. Celem Akcji „Czytam sobie” jest pokazanie dzieciom, że samodzielne czytanie jest dobrą zabawą, a nauka czytania może być przyjemnością.

W Akcję „Czytam sobie” włączyło się wiele autorytetów i osób związanych z kulturą i literaturą. Pasją do czytania udało się również zarazić firmy, które zechciały wsprzeć akcję pro publico bono zarówno w kreacji, jak i komunikacji. Szczególnego wsparcia udzieliła Pierwsza Dama RP, małżonka Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego – pani Anna Komorowska przesyłając list gratulacyjny w związku z zainicjowaniem Akcji „Czytam sobie” oraz zachęcający do włączenia się do programu. W przygotowanych spotach zobaczymy, dlaczego czytanie jest ważne i jaką rolę spełnia w rozwoju dzieci. Z wywiadów dowiemy się, w jaki sposób książki wpłynęły na życie ambasadorów czytania oraz przyczyniły się do ich sukcesu zawodowego i prywatnego. Wśród gwiazd wspierających akcję zobaczymy, m.in. Andrzeja Seweryna, Katarzynę Żak, Alicję Resich-Modlińską, Marcina Kwaśnego, Olgę Borys, Kamilę Szczawińską i Piotra Cyrwusa. Nie zabrakło też autorytetów związanych z literaturą, na co dzień zajmujących się językiem polskim. Działania w ramach Akcji „Czytam sobie” wspierają: dr Tomasz Makowski – dyrektor Biblioteki Narodowej, przewodniczący Krajowej Rady Bibliotecznej i Rady ds. Narodowego Zasobu Bibliotecznego przy Ministrze Kultury i Dziedzictwa Narodowego, dr hab. Katarzyna Kłosińska – językoznawca w Instytucie Języka Polskiego Uniwersytetu Warszawskiego, sekretarz Rady Języka Polskiego Państwowej Akademii Nauk, prowadząca popularną audycję radiową „Co w mowie piszczy” (Program Trzeci Polskiego Radia) oraz prof. Grzegorz Leszczyński – prodziekan Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego, znawca literatury dla dzieci i młodzieży.

Specjalnie dla Akcji powstała strona internetowa www.CzytamSobie.pl oraz prowadzone będą działania na profiluwww.facebook.com/CzytanieToDziala Komunikacja obejmie telewizję (emisja spotów w ramach akcji społecznej), prasę, internet, kino oraz media partnerów i patronów medialnych.

Zapraszamy do klikania, lajkowania i przesyłania informacji o Akcji.

Nasza Biblioteka od listopada 2013 r. uczestniczy w akcji by zwiększyć ilość czytających osób, zwłaszcza dzieci.